Wyjście z uzależnienia – z terapią czy bez?

Uzależnienie od substancji psychoaktywnych jest bardzo poważnym problemem, dlatego też proces wychodzenia z nałogu może być trudny i długotrwały. Wiele osób nie uświadamia sobie swojego uzależnienia, nie chce lub nie potrafi z tego wyjść. Najlepszym i jedynym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalisty i podjęcie terapii.

Abstynencja to nie wszystko

Odstawienie uzależniającej substancji jest pierwszym krokiem na drodze wychodzenia z nałogu, nie jest jednak równoznaczne z wyleczeniem. Detoks organizmu i eliminowanie objawów psychofizycznych są niezwykle ważne – czy to w przypadku uzależnienia od alkoholu, papierosów i narkotyków, czy też od hazardu, zakupów bądź gier komputerowych. Nie rozwiązuje to jednak problemów mających swoje źródło w psychice. Chociaż niektóre osoby są w stanie samodzielnie odstawić daną substancję czy zrezygnować z uzależniającej czynności, przepracowanie pewnych mechanizmów i problemów bez pomocy specjalisty jest trudnością nie do przeskoczenia. Dlatego warto skorzystać z terapii – w tradycyjnej formie w ośrodku lub w postaci leczenia uzależnień online.

Terapia przez Internet

W obecnych czasach możliwości prowadzenia terapii bardzo się rozwinęły, wychodząc naprzeciw potrzebom pacjentów. Zdarza się, iż osoba uzależniona nie jest w stanie przybyć na spotkanie z terapeutą – z powodu dużej odległości, choroby czy poczucia wstydu związanego z nałogiem. W takiej sytuacji odwyk online jest nie tylko opcją wygodniejszą, ale również bezpieczniejszą, pozwalającą zachować tak ważną anonimowość.
Leczenie uzależnień online – dlaczego warto?

Terapia alkoholowa online czy też leczenie innych nałogów przez internet zapewnia konieczne wsparcie i dyskrecję. Pozostając w domowym zaciszu, osoba uzależniona może z pomocą specjalisty przepracować mechanizmy leżące u podłoża nadużywania określonych substancji, a także wypracować nowe, zdrowe nawyki. Ponadto terapia uzależnień online, poza formą zdalną i stałym dostępem do materiałów, praktycznie niczym się nie różni od tradycyjnych spotkań – terapeuta tak samo diagnozuje problem, udziela wsparcia oraz przeprowadza przez poszczególne etapy leczenia nałogu.