Z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, takich jak narkotyki czy alkohol, boryka się coraz więcej osób. W początkowym etapie uzależnienia odczuwane jest przede wszystkim szczęście, jednak z biegiem czasu tych pozytywnych emocji wywoływanych przez używki jest coraz mniej. Często jedynym sposobem na wyjście z nałogu jest odtrucie i terapia, w wielu przypadkach może być to np. terapia online. Mówiąc o uzależnieniu, nie można nie wspomnieć o mechanizmach uzależnienia. To mechanizmy kontrolują funkcjonowanie osoby uzależnionej. Dzięki ich poznaniu, łatwiej jest zrozumieć postępowanie takiej osoby pod wpływem alkoholu, jak i powody, dla których wciąż po niego sięga.
Jak powstają mechanizmy uzależnienia?
Wyróżniamy 3 główne mechanizmy uzależnienia, które wpływają na nasze myślenie, emocje i są w stanie zaburzyć obraz naszej osoby. Powstają one na skutek wpływu substancji psychoaktywnej na organizm uzależnionego. Mechanizmy te mogą być dodatkowo potęgowane przez indywidualne doświadczenia, np. stresujące sytuacje, które w życiu przeżywa lub przeżywał. Wyróżniamy 3 mechanizmy uzależnienia:
- mechanizm iluzji i zaprzeczenia;
- mechanizm nałogowego regulowania uczuć;
- mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”.
Czym jest mechanizm iluzji i zaprzeczenia?
Mechanizm ten nie pozwala osobie uzależnionej dostrzec problemów wywołanych przez alkohol. Żyje on w zaprzeczeniu, nie przyznaje się ani przed sobą, ani przed innymi, że ma problem. Nie dopuszcza do siebie myśli, że to zażywana przez niego substancja wywołuje problemy. Według osoby uzależnionej to właśnie przez nie, on po np. alkohol sięga. Osoba uzależniona żyje zamknięta w swoim świecie, który jest światem złudzeń. Gdy dojdzie do tego, że umysł zacznie wymazywać z pamięci wstydliwe i niekomfortowe sytuacje, takie jak zaśnięcie na ulicy czy pobicie kogoś, oznacza to, że alkohol przejął kontrolę nad życiem i jest to ostatni dzwonek, aby podjąć leczenie. Dzisiaj można skorzystać z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest leczenie uzależnień online.
Jak działa mechanizm nałogowego regulowania uczuć?
Wynika on z nadmiaru emocji i stresujących sytuacji. Pojawiają się one w życiu każdego, jednak osoba, która nie jest uzależniona, będzie szukała sposobu na odzyskanie wewnętrznego spokoju poprzez spacer po lesie i kojący wpływ natury czy poprzez sesję treningową na siłowni.
Niestety część ludzi w takiej sytuacji sięgnie po chemiczne środki odzyskiwania równowagi i radzenia sobie ze stresem – alkohol lub narkotyki. Coraz częstsze sięganie po np. alkohol w takich sytuacjach sprawia, że staje się on dla nas jedynym sposobem na osiągnięcie chwilowego szczęścia.
Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja” – czym jest?
Ten mechanizm zaburza poczucie tożsamości osoby uzależnionej. Przez niego osoba uzależniona przestaje kierować swoim życiem, używka przejmuje tę kontrolę. Pod wpływem, uzależniony jest przekonany, że wszystkie jego problemy się rozwiążą, nabywa on wielkiej pewności siebie, która znika po wytrzeźwieniu. Niestety jego problemy wciąż wydają się tak samo przygniatające, jak zawsze. Poczucie cierpienia i niemocy znów jest tak dołujące, że jedynym rozwiązaniem jest ponownie sięgnąć po substancję. Gdy sytuacja zajdzie za daleko, pierwszym krokiem ku wyzdrowieniu jest odwyk. Nie mając możliwości odbycia tradycyjnej formy terapii, można odbyć odwyk online.