Gry komputerowe – kiedy kończy się rozrywka, a zaczyna uzależnienie

Gry komputerowe dla wielu osób są codzienną rozrywką. Dzięki nim można przenieść się w zupełnie inny świat. Są źródłem zabawy i oderwania od bieżących kwestii. Nie ma w tym nic złego. Do momentu, dopóki rozgrywka nie jest na tyle wciągająca, by stać się finalnie uzależnieniem. Często bagatelizowany temat dotyka kolejnych graczy, którzy niekiedy sami nie zdają sobie sprawy, że ich sposób na spędzanie czasu wolnego staje się problemem. Jak zdiagnozować, że coś jest nie tak? I wreszcie – jak sobie z tym poradzić?

Czy to tylko niewinna rozrywka?

Wydawać, by się mogło, że gry komputerowe nie mogą być źródłem nieszczęść. Oczywiście – same w sobie raczej nie będą. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy czas na grę jest zdecydowanie ważniejszy, niż pozostałe, codzienne czynności, jak praca czy domowe obowiązki Jeśli myśl o rozgrywce przysłania inne aktywności, a to prowadzi do niepokoju, zdenerwowania czy frustracji – należy baczniej się temu przyjrzeć. Tym bardziej, że konsekwencją powyższego zazwyczaj dotknięte są również osoby bliskie. Jeśli zatem gry komputerowe stają się ważniejsze, niż cokolwiek innego – można mówić o uzależnieniu.

Istotną kwestią jest przede wszystkim samodzielne dostrzeżenie problemu. Uzależnienie nie zawsze jest bowiem definiowane w ten sposób przez samego uzależnionego. Przynajmniej w początkowej fazie. Najczęściej, gdy symptomy są już zauważalne i nasilające się – zaczyna się podejmować walkę o swoje zdrowie.

Nigdy nie jest za późno

Leczenie uzależnienia od gier komputerowych u osób dorosłych jest tak samo możliwe, jak w przypadku alkoholu, narkotyków czy hazardu. Metodyka co do zasady może być podobna, choć włączone są tu oczywiście elementy, które oddają specyfikę samego uzależnienia. Wiele osób zastanawia się od czego zacząć. Samodzielne próby wyjścia z niekomfortowej sytuacji nierzadko kończą się kolejnymi porażkami. Właśnie dlatego warto zdecydować się na terapię i pomoc profesjonalistów.

W dzisiejszych czasach dostęp do leczenia jest zresztą na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”. Wystarczy zainteresować się chociażby możliwościami, jakie daje terapia online. To niezwykle wygodna i komfortowa dla wielu osób forma poradzenia sobie z własnymi słabościami. Nie wymagany jest przy tym dojazd, a cały proces odbywa się w komfortowym zaciszu domowym. Ponadto znane środowisko sprzyja całemu przebiegowi leczenia.

Terapia online – czy jest skuteczna?

Można byłoby pomyśleć, że odwyk online nie ma prawa bytu. Jest jednak zupełnie inaczej. Najważniejsza w całym procesie jest motywacja i chęć wyjścia z nałogu. Nieistotna jest przy tym sama formuła. Można nawet przyjąć, że zdecydowanie łatwiej jest uczestniczyć w kolejnych sesjach przed ekranem swojego komputera, niż w przypadku, gdy trzeba dojechać do gabinetu. To nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy.

Leczenie uzależnień online ciągle zyskuje na popularności i przynosi satysfakcjonujące efekty. Uczestnicy doceniają nie tylko model, ale i profesjonalne podejście personelu terapeutycznego. Nierzadko zdarza się, że leczenie w tej formie jest przez nich wyżej oceniane, niż analogicznie prowadzone w tradycyjnej formie.

Dla komfortu życia

Wyleczenie się z uzależnienia od gier komputerowych jest jak najbardziej możliwe. Wspomniana terapia online może przynieść efekty przekraczające pierwotne oczekiwania. Warto być otwartym na nowe rozwiązania. Wystarczy odpowiednia motywacja, a cały plan ma szansę zakończyć się sukcesem. Trzeba po prostu zawalczyć o siebie. Nie kiedyś, ale teraz. Gdy jeszcze nie jest za późno. Tym bardziej, że leczenie uzależnień online daje niespotykane dotąd możliwości.